Küsi ja vaata www.visitparnu.com,  info@visitparnu.com 

PÄRNUMAA KULTUURIKAVA LEIAD SIIT

Pärnu Muuseumi suvine suurnäitus

"Andy Warhol. Valitud filmid, videod ja installatsioonid 1963–1986" (14.07–14.08.2016) toob publikuni 20. sajandi ühe olulisema kunstniku Andy Warholi audiovisuaalse loomingu. Andy Warholi Pittsburghi ametlikust muuseumist deponeeritud rariteetsed teosed on tõeliseks maiuspalaks nii kunstihuvilistele kui filmigurmaanidele.

Näitus keskendub Warholi epohhiloovatele eksperimentaalfilmidele nagu «My Hustler» ja «Sleep» ning telesaadetele, millest suur osa ennustas ette seda,millega on juba aastakümneid tegelenud praegused reality-telesaated («Andy Warhol’s TV», «15 minutes» ja «fashion»). Samuti on esindatud autori kurikuulsad ekraaniproovid, mille kaudu on publikul võimalik tõtt vaadata möödunud sajandi superstaaridega Salvador Dalist Bob Dylanini. Näha saab ka Andy Warholi ja Billy Klüveri interaktiivset lendinstallatsiooni «Hõbepilved» («Silver Clouds»).

Näitus valmib Eesti Kultuurkapitali,Pärnu Linnavalitsuse ja Ameerika Ühendriikide Suursaatkonna toel.
www.parnumuuseum.ee 

Kabli Päikeseloojangu festival 1.-31. juuli

Tänavu algab Kabli Päikeseloojangu festival 1. juulil. Avapauguna korraldatakse päikeseloojangust päikesetõusuni toimuv tänuüritus publikule. Õhtut, ööd ja varahommikut hõlmav avamisralli kutsub kõiki külalisi kaasa sõitma ja osa saama tasuta ülesastumistest ning pidudest Iklas ja Kabli külas, Jaagupi sadamas ja Tolkuse raba matkarajal. Alustatakse päikeseloojangu hakul Ikla külas Läti piiri ääres asuvast Uue-Jaani talust, kus hingekosutusõhtul astuvad üles kõrilauljad näitleja Margus Prangli eestvedamisel.

Merekultuuriaasta puhul tehakse järgmine ja pikem peatus Jaagupi sadamas, et pidada maha üks korralik sadamakõrtsipidu. Üheks ööks avatud Jaagupi sadamakõrtsis pakutakse «madruste musi» ja «tüürimeeste rüübet» koos akordionimuusika, tantsu ja paadisõitude saatel. Edasi suundutakse Kabli

randa, et osa saada Pärnu rokkbändi Kõu ülesastumisest. Enne päikesetõusu tuleb kiirustada Tolkuse matkaraja alguspunkti, et seada sammud Tornimäele. Siin on oodata muusikalist- rituaalset kontserti, et tervitada kell 4 hommikul rabast tõusvat päikest.

Juulikuu jooksul jagub festivali sündmusi pea igasse päeva. Kavast leiab nii kirikukontserte, rannapidusid, kohtumisõhtuid, näitusi, salongikontserte, filmiõhtuid. Kõik need ettevõtmised leiavad aset väikestes rannakülades, mis saavad alguse Läti piiri äärest: Ikla, Treimani, Kabli, Jaagupi ja Häädemeeste. Tänavu on erinevaid toimumispaiku pea kakskümmend. Varasematele festivali külalistele on uudne Vango Imedemaa, kuhu on oodatud nii suured kui väikesed festivali külalised ja Kollamaa taluõu, kus astub üles kitarrivirtuoos Argo Vals. Ka Treimani kogu päeva kestev raamatupäev on esmakordne ettevõtmine.

Festivali kava ja lisainfo: www.kablifest.com 

Kihnu Mere Pidu toimub 8.–10. juulil 2016 Kihnu sadamas!

Festival Kihnu Mere Pidu lähtub vanast heast Kaluritepäeva traditsioonist, hõlmates laiemalt kõike, mis Kihnu elu-olu puudutab. Üritus sai oma nime Järsumäe Virve kuulsaks saanud laulu järgi. Pidu toimub igal aastal juulikuu teisel nädalavahetusel Kihnu sadamas. Oodatud on kõik, kellele meeldib kaunis looduses ja heas seltskonnas ainulaadset Kihnu kultuuri nautida. Kihnu folkloor, käsitöö ja kombestik kanti 2003. aasta novembris UNESCO pärimuskultuuride meistriteoste maailmanimekirja. 

Kihnu Mere Pidu on saare suurim üritus, kuhu õhtul lisandub Muhu Väina Regati koosseisus üle 700 purjetaja. Kõige rohkem rõõmu ja lusti pakuvad õhtused tantsupeod. Kihnus on ainsana Eestis säilinud tantsimine ringis liikudes, seda näeb vaid kohapeal, samuti on külalistel võimalus ise seda õppida ja tantsuringis osaleda.

Kava on üleval www.kultuuriruum.ee lehel ja FB Kihnu Mere Pidu all.

Pärnu Muusikafestival 9.-17.juuli Pärnus ja Tallinnas

Eesti üks hinnatuim klassikalise muusika festival on kasvamas üheks olulisemaks orkestrifestivaliks kogu Euroopas. Festivalil osaleb ligi 300 muusikut pea 20 riigist. Lisaks orkestrimuusikale saab kuulda suurepäraseid soliste ning kammermuusikat.

Selle aasta teevad oma kohaloluga eriliseks viiuldaja Viktoria Mullova (Venemaa) ning bariton Mathias Goerne (Saksamaa), nad mõlemad astuvad üles Eesti Festivaliorkestriga (14. ja 17. juulil). Neeme Järvit ning Kristjan Järvit on võimalik Järvi Akadeemia Noorte Sümfooniaorkestri ees näha 16. juulil. Avakontserdi staarideks on Orchestre de Paris’ esimene flööt Vincent Lucas (Prantsusmaa) ja Berliini Filharmoonikute harfimängija Marie-Pierre Langlamet (Prantsusmaa). Järvi Akadeemia Sinfonietta ees saab kuulda Eesti tšellisti Theodor Sinki.

«Paavo Järvi käe all läbi viidud nädalapikkune muusikafestival idüllilises mereäärses Pärnus on sümbol selle riigi tugevatest kultuurilistest sidemetest kogu ülejäänud Euroopa paremikuga.» David Nice (The Art Desk, 2015)

www.parnumusicfestival.ee 

Pärnu Maitsete Uulits 5.-7.august - tänavatoidufestival, mis pakub elamusi ja süüa

SALT restorani perenaise Tiina Treumanni sõnul kutsus Pärnu linnavalitsus teda pärast Haapsalus toimunud tänavatoidufestivali sarnast üritust tegema ka Pärnus. «Linnal oli idee, et Pärnut külastavad inimesed ja pärnakad ise saaksid soodsat ning kiiret toitlustust, sest suvisel ajal on kõigis kohvikutes ja söögikohtades pikad mitmetunnised järjekorrad,» rääkis Treumann. Tema sõnul on mujal maailmas palju erinevaid ning põnevaid toidufestivale.

Trend on, et restoranid liiguvad majast tänavale, samas soovivad külastajad võtta toitu näpu vahele ja süües ringi liikuda. Treumann sooviks, et Eestis kujuneks välja õige tänavatoidukultuur. «Tänavatoit pole rämpstoit ja on sobilik ning taskukohane ka neile, kes tipprestorani ei lähe. Festivalil pakume väiksemaid portsjoneid, nii saavad inimesed maitsta ja proovida erinevate rahvuste toitusid. Jookide valikul paneme rõhku käsitööjookidele mahlast siidrini ja käsitööõlledeni,» selgitas Treumann. 

«Kutsume kõiki toiduvalmistajaid ratastel pakkuma Supeluse tänaval omavalmistatud toitu. Festivali kolm nädalavahetust keskenduvad erinevatele teemadele, esimene nädalavahetus on perekeskne, teine on mõeldud lastele, viimane nädalavahetus, kui toimub WeekEnd, on suunatud noortele.» «Festivali külastajad pole kindlasti varemalt selliseid toidupakkumisautosid näinud, esindatud on Korea, Liibanoni, Mehhiko, Ungari köök. Stockholmist tuleb India kööki tutvustav ratastel liikuv India Karri ja ka India veganköök on esindatud. Pannkoogikäru tuleb kindlasti,» loetles Treumann eksootilisi saabujaid. «Kes soovib kõikidest maitsetest osa saada, peaks kindlasti kohal olema esimesel nädalavahetusel. Facebookis on info ja kava leitav märksõna «Pärnu Maitsete Uulits» alt. «Kuna Pärnus on ajalooliselt tänavaid nimetatud uulitsateks, jätsimegi selle ürituse tarbeks sama nime.» https://www.facebook.com/MaitseteUulits/ 

Augustiunetus 13.augustil Pärnus

Augustiunetuse ühe korraldaja, Gea Kammeri sõnul pole ühte ühist vastust küsimustele, mis kutsub juba seitsmendat aastat ühel sumedaimal augustikuu õhtul unetud tänavatele uitama ja miks kihab vaid ühel ööl aastas terve Pärnu kui üks õnnelike sipelgate pesa?

«Õhus on suve viimased noodid ja see kummaline miski, mida on raske sõnadesse panna. See miski kõnetab neid, kes kunagi on augustis unetud olnud. Augustiunetus on öö täis kunste ja fantaasiat, kuid mitte ainult. See on öö täis päris Pärnut ja tunnet, et küll on lahe elada,» selgitas Kammer. «See on öö täis kohtumisi ja juhtumisi – pärnakad on suvekülalisi võõrustades lõpuks ise aja mahavõtnud, andes stiilse lõpuakordi toimekale suvele.»

Augustiunetuse ajal on Supeluse tänav, kuni rannani, täis häid lõhnu ja meloodiaid. Külla on oodatud kõik – puuduvad piirded ja piirangud. Augustiunetus ei küsi vanust ega kella. Ta laseb inimesel olla ehe ja oma, kulgeda mööda pärnaalleed ja jõuda välja maailma servani. 

Kammer ütles, et neil võttis mitu aastat aega loomaks Pärnu linnas traditsiooni, kus Supeluse tänav on suvel liikluseks suletud ning jäetud jalakäijatele vabaks, nautimaks suveüritusi. Tänavu toimub Augustiunetus 13. augustil. Hea on vahepeal külastada kodulehte www.augustiunetus.ee, kus üha täienev programm on kõigile kättesaadav. www.augustiunetus.ee