Tule avastama Osmussaart ja Vormsit!

Foto: Maila Lipp

OSMUSSAAR 

Lääne maakonnas asuv Osmussaar on põnev oma rikkaliku ajaloo, militaarpärandi, huvitava geoloogia, taimestiku, linnustiku ning lähedal asuva Neugrundi meteoriidi kraatri poolest. Selle kõigega on eriti tore tutvuda ja rohkem teada saada Osmussaare reiside poolt korraldatud reiside abil, mis algavad Dirhami sadamast ja koos piknikuga kestavad umbes 6 tundi 

Vaata lähemalt: www.osmussaarereisid.ee 

VORMSI

Vormsi on põnev saar, kus saab nautida saare mõnusid, huvitavaid sündmuseid, imeilusat loodust koos põneva rannarootslaste ajalooga. Vormsi ajalooga saab tutvuda Vormsi Talumuuseumis.

Rohkem infot saare ja sealsete sündmuste kohta: http://tule-vormsile.ee/

Kihnu kutsub külä!

Kihnu viiulifestival

Kas teadsid, et...

Kihnu saare traditsiooniline elamisviis on kantud UNESCO suulise ja vaimse kultuuripärandi meistriteoste maailmanimekirja. Kihnu kultuuriruum on ainulaadne. Selle silmatorkavaks omapäraks on Kihnu saarel valitsev kogukondlik elulaad, mitmekesised kultuuritavad, kihnu keel ja looduskeskkond.

Kihnu- siit on pärit tuntud meresõitjad ja hülgekütid, laeva-viiuli-ja käsitöömeistrid. See on saar, kus kört muudab värve, see on saar, kus laul, tants ja pillimäng on elu lahutamatu osa.

Kihnu saarele sattudes tuleb kindlasti külastada  muuseumi. Lisaks Kihnu ajalugu ja kultuuri tutvustavale väljapanekule, vahelduvad põnevad näitused, toimuvad käsitöö õpitoad, muuseumitunnid folklooriansambliga Kihnumua, tähistatakse rahva-ja kirikukalendri tähtpäevi. Kihnu tuletorni tipust avaneb kaunis vaade kogu saarele ja ümbritsevatele laidudele.

Kihnus saab sõita veoauto kastis, minna elamusmatkale, mängida Kihnu mängu, õppida Kihnu tantse, meisterdada puukoorest laevukesi, minna kaluriga merele ja osa saada veel paljudest  põnevatest seiklustest! Kihnu keskuses, Kurase kohviku õuel on avatud uus njapu tüe puõed ehk siis käsitööpood, kus rikkalik valik käsitööd paljudelt erinevatelt meistritelt.

Kihnu kultuurikalender on sündmusterohke. Et kogeda vanu traditsioone, tasub Kihnut külastada rahva-või kirikukalendri tähtpäevade ajal.

Elamusterohkemad üritused on juulis toimuv Kihnu Merepidu, augustis toimuv Kihnu tantsupäe ja oktoobris toimuv Kihnu viiulifestival. www.kihnu.ee 

Manija saar ehk Manilaid

Foto: Toomas Mitt

Kihnu järel Pärnumaa suuruselt teine saar Manija on vaid 4,5 km pikk ja kõige laiemas kohas 0,5 km lai. Suure tormi ja veetõusuga jaguneb saar kolmeks tükiks. Saare loodusväärtuseks on haruldaste taimede kasvualad, rannikulindudest rõkkavad rannaniidud ja kõlavad kõrekontserdid. Alates 1991 on saar ka maastikukaitseala. 

Huvitav teada! 19. saj oli saar mandril asuva Pootsi mõisa heinamaaks. 1933 aastal, kui Kihnu saar jäi kihnlastele kitsaks, asustasid nende 22 peret Manija saare. Täna on saarel 14 majapidamist 48 elanikuga ja külalisi võtab vastu Riida turismitalu.

http://www.puhkaeestis.ee/et/manija-saar-ehk-manilaid 
https://www.facebook.com/manilaid 

Pop-up merekool "Meresõber" 1.-7.august Haapsalus ja 8.-21. august Kuressaares

Sel suvel toimub seitsmes Eesti erinevas paigas merekultuuriaasta pop-up merekool “Meresõber”, mis annab noortele võimaluse proovida omal käel erinevaid merespordivahendeid. Merekool annab 8-16 aastastele noortele võimaluse proovida omal käel erinevaid merespordivahendeid. 5-päevase koolituse raames antakse ülevaade merel käitumise põhimõtetest ning omandatakse algteadmised purjetamisest, kajakiga sõitmisest, SUP-lauaga sõitmisest ning lohesurfist. Õhtuti kell 16-19 ning nädalavahetuseti kell 10-19 on pop-up merekool "Meresõber" avatud kõikidele huvilistele, kes soovivad proovida erinevaid veespordivõimalusi 1-tunnisel kiirkursusel. 

Lääne-Eestisse on Meresõber tulemas:

01.08–07.08 Haapsalu, Väike viik
08.08–21.08 Kuressaare

www.meresober.ee 

Saaremaa Merekool 8.-13. august

Saaremaa 854 kilomeetrit pikk rannajoon pakub nii kauneid loodusvaateid, erinevaid väljapääse merele kui ka toredaid supluskohtasid. Aga rannal ja merel on meile pakkuda palju enamat. Mis tunne võiks olla kaladega koos vee all ujuda või tuule jõul lainevahus kihutada? Selle teeme selgeks “Saaremaa merekoolis”.

Merekultuuriaasta puhul on Saaremaa erinevad veeaktiviteetide pakkujad jõud ühendanud, et luua Sulle üks tõeliselt meeldejääv vesine nädal. Kuue päeva jooksul saad proovida mitmeid põnevaid tegevusi nii vee all, kui vee peal. Tule proovi sukeldumist, aerutamist, purjelaua sõitu, kajakisõitu, SUP-laua sõitu ja lohesurfi ning selgita välja, kas sa päriselt ka ujuda oskad.

http://www.visitsaaremaa.ee/merekool/ 

Zoom8 klassi purjetamise MM Kuressaares 1.-8.august

Need, kel veepeal liikumine ammu selge, saavad Saaremaal kokku augusti alguses. Esimest korda ajaloos selguvad Kuressaares maailmameistrid. Seda Zoom8 klassi purjetamises. Võistlused toimuvad 1.–8. augustil Roomassaare sadamas. Kohale tuleb ca 150võistlejat erinevatest riikidest, aga saarlased lähevad eeskätt kaasa elama omadele. Saaremaa tüdruk Marie Pihlas võitis eelmisel aasta Maailmameistrivõistlustelt hõbemedali. Loodame, et selle aasta medal saab olema veel kirkam.  www.zoom8.ee 

Kuressaare Merepäevad 11.-13. august

Kuressaare Merepäevad on traditsiooniline merefestival, mis toimub sel aastal juba 20. korda. Sel aastal esinevad Ewert and the Two Dragons, Curly Strings, Ultima Thule, Grete Paia, Dagamba ja paljud teised. Loomulikult ei puudu ka traditsiooniline laevade eskaader, käsitöölaat, messiala, Arensburgi veinitelk, rahvakultuur, paadiralli, mõnus toit, põnevad töötoad, sport, mängud ja muu vahva!

Mingisuguselt saarelt, mis asub kuskil kaugel, levisid võimsa kiirgusena eriskummalised teated Päikesetule langemisest Pühasse järve. Aga kus on see silmapiir, mille taha vaadates võis kõike seda näha? Ja kui Pytheas Massaliast jõudis 4. sajandil e.m.a. siia, silmapiiri taha, mida Antiikajal peeti maailma põhjapoolseimaks kohaks, oli selge, et see ongi saar, mille nimi on Thule. (inspireeritud Lennart Mere tekstidest). Lainete võlu, aegade vaim, päritud vägi. Saaremaa, Ultima Thule. Tule külasta Sinagi seda "maailma lõpus" paiknevat saart! 

www.merepaevad.ee 

Visitestonia.com lehele valminud inglisekeelne info purjetamise kohta

Kõigile välismaistele purjetamissõpradele teadmiseks, et Eesti ametlikus turismiinfoportaalis www.visitestonia.com lehele on koondatud inglise keeles info Eestis purjetamise kohta. Tegemist on informatiivse ülevaatega peamistest külalissadamatest koos vajalike kontaktide ja infoga. 
Asub siin: http://www.visitestonia.com/en/what-to-see-do/activities-adventure/estonia-by-boat