Pärnumaa magnetid

Päikeseline Pärnu on Eesti Suvepealinnaks aastast 1996, kuid päike, meri ja rand on olnud kuurortlinna märksõnadeks palju kauem - tervelt 170 aastat. 

Pärnu on jäänud Eesti suurimaks ja armastatuimaks kuurordiks tänaseni. Linna suurepärane asukoht, lauge liivarand, värske õhk, rohelised pargid lisaks kvaliteetsetele ravi- ja lõõgastusteenustele tagavad Pärnu kuurordi populaarsuse. Siin saab aastaringselt lasta end hellitada erinevates spaades. Moodsate linnaspaade kõrval on külalised väga oodatud Pärnumaa talurahvaspaadesse! Kuurordi kõrval pakub Pärnu ka huvitavaid kultuurielamusi ja aktiivse puhkuse võimalusi.

Aastaringselt toimuvad Pärnus erinevad kontserdid, etendused, näitused ja festivalid, millest paljud on kujunenud iga-aastaseks traditsiooniks. Mõnusaks ajaviiteks on käsitöökambri meistritoad ja erinevad muuseumid. Kirev kultuurielu keeb alati ka Kihnu saarel, kus traditsioonid on senini au sees ning nii perekondlikel kui üldrahvalikel pidudel tuntakse rõõmu rahvalaulust ja -tantsust.  Kurgjal asub kultuurilooliselt oluline Carl Robert Jakobsoni talumuuseum.

Pärnumaa mitmekesises looduses on aastaringselt võimalusi nii lõõgastavaks ajaviiteks kui ka aktiivseks puhkuseks– Teid ootavad põnevad matka- ja seiklusrajad,  kajakimatkad jõel või merelahel, räätsamatkad rabas ja kanuuretked Soomaa Rahvuspargis ning mujal maakonnas. Pärnumaa ratsatalud kutsuvad hobusega matkama ning saanisõidule. Kõige lõpus saate nautida mitmekesist saunakultuuri, mida pakuvad vene, soome, suitsu, parve- ja tünnisaunad!

Pärnu kuurordi ajalugu

Pärnu kuurordiks kujunemise üheks eelduseks oli geograafiline asend liivapõhjaga mereranna vahetus läheduses, madalaveelise lõunasse avatud merelahe kaldal. Meresuplused olidki esimesteks protseduurideks, mida siin 19. sajandi alguses harrastati. Alles hiljem leiti lähikonnas ka mere- ja turbamuda.  Pärnu kuurordi sünniks loetakse 1838. aastat, mil mere ääres alustas tegevust esimene supelasutus. Suvel pakuti soovijaile mereveega vanne ja meresuplust, talvel töötas samas saun. Pärnule nii omased supelrand, pargid, puiesteed ja elegantne supelarhidektuur hakkasid kuurorti ilmestama alles 40-50 aastat hiljem. 1890. aastal alustas tööd uus moodne supelasutus, samal aastal kanti Pärnu Venemaa keiserlike kuurortide nimistusse. Saavutanud lõpuks oma kuulsuse tipu, tabasid Pärnu kuurorti, nagu kogu muudki Eestimaad, võõrriikide okupatsioonid ja Teine maailmasõda, mis kuurordi arengu olematuks muutsid. Taasiseseisvunud Eestil võttis pikalt aega, et madalseisus kuurortielu taastada. Nüüdseks hoolitsetakse supelranna, parkide ja puiesteede korrashoiu eest. Linnaelanikud on asunud aktiivselt oma eluasemeid renoveerima ja iluaedu rajama, mis on veelgi parandanud kuurortlinna üldist väljanägemist.
100. aastat kuurortit sai Pärnul täis 1939. aastal.

 

Pärnu linn
Ammende Villa aeda kaetud laud
Pärnu Jahisadam. Autor Annika Tuisk
Tuurit- tuurit rahvatants

Kultuur

Maarja Magdaleena Gild

Gild ühendab endas Pärnu kunstnikke ja käsitöölisi, kes tegelevad vanade käsitöö-traditsioonide taaselustamise ja rahva...Loe edasi »

Loodus

Tervis ja ravi

Kuurort

Artiklid 4 kuni 4 (4)
<< esimene < eelmine 1-3 4-4 järgmine > viimane >>

Pärnu ja Pärnumaa vaatamisväärsuste kohta leiad rohkem infot siin.