Kärdla meteoriidikraater ja arteesiakaevud

See juhtus umbes 455 mln aastat tagasi, kui ca poole kilomeetrise läbimõõduga meteoriit suundus kiirusega 30 - 40 km/s maa poole.

Kärdla arteesiakaevud

Meteoriit läbis vähme kui 0,1 sekundiga kuni 100 m paksuse veekihi ja 140 m paksuse settekivimite lasundid ning plahvatas jõuga, mis on võrdne umbes 25 000 Hiroshimale heidetud aatompommi plahvatusega. Kraatri läbimõõt on 4 km, mis on üks tähelepanuväärsemaid maailmas. Kraatri ringvalli on hästi märgata Palukülas ja Tubalas. Palukülla on ehitatud ka kraatri vaatlusplatvorm. Vaatlusplatvormi lähedusse jääb väike paemurd, kus paljandub lõheline paekiht.

Meteoriidikraatri vildakatest paekihtidest põhjustatult liigub põhjavesi surve all. Maapinnale purskub vesi katkematu joana läbi 10 - 15 meetri sügavusele pinnasesse surutud torude. Aia tänavat mööda jalutades hakkab õuedel silma hulgaliselt purskkaevusid. Need kõik on tänu arteesiavetele. 

Kärdlas on au sees üks tore komme – augustikuu esimesel laupäeval korraldatakse  ülelinnalist kohvikute päeva. Siis pakuvad teistelt hiidlastelt „Kohvilähkri“ nime saanud Kärdla elanikud külalistele omavalmistatud suupisteid, meeldejäävaid  kontserte, head seltskonda ja lõputult kohvi, mille teeb eriliselt aromaatseks puhtamast puhtam arteesiakaevu vesi.