Haapsalu piiskoplinnus ja Toomkirik

Saare-Lääne piiskopkonna keskuseks 13. saj rajatud Haapsalu piiskopilinnus on üks paremini säilinud keskaegseid linnuseid. 19. sajandil hakati linnusehoovi pargiks kujundama: vallidele rajati puudealleed, suurde vallikraavi tennise- ja kroketiväljakud. Suurele õuele ehitati lava, 1896 toimus seal Läänemaa esimene laulupidu.

Linnus. Autor A. Tarmula

Valge Daami etendus. Autor A. Tarmula

Haapsalu piiskoplinnus

Linnuse vanim osa on nn väike linnus, mille moodustavad toomkirik ja konvendihoone. 

Väikeses linnuses asub tänasel päeval linnuse muuseumikompleks. Esimese korruse näitusesaalides eksponeeritakse linnuse leide ning salapärastes võlvkeldrites vahetuvad põnevad näitused. Teisel korrusel on Bonifatiuse nimeline laboratoorium, kus saab tutvuda alkeemia saladustega. Keskaja meditsiinimaailma tutvustamiseks avatakse külastajaile ka laatsaret. Kellatornist avaneb imeline vaade Haapsalule ja keskpäeval kaigub üle linna kellamäng. 

Linnuse vallikraavis on laste mängupark keskaja-aineliste atraktsioonidega. Huvitavat tegevust pakub suviti vallikääru savikoda. 

Suviti on linnus kontserdipaik, väikese ja suure hoovi vabaõhulavadel palju erinevaid festivale, kontserte ning etendusi. 

Toomkirik

Eraldi märkimist väärib linnuse süda: toomkirik, mis on üks Baltikumi ja Põhjamaade suurimaid ühelöövilisi kirikuid. Algselt oli tegu Saare-Lääne piiskopkonna peakirikuga. Tsistertslaste mungaordu nõuete kohaselt on kiriku interjöör lihtne. 

Ümara põhiplaaniga ristimiskabel (arvatavasti 14. sajandil ehitatud ja neitsi Maarjale pühendatud) on maailmas üsna ainulaadne, sarnaseid on teada ainult Itaalias. Tänu akende paigutusele paistab täiskuu küljeaknast sisse (augustis ja veebruaris)  ning keskmisel aknal on näha naise siluetiga varju. Igal aastal augustis Valge Daami Päevade raames mängitakse see unustamatu lugu vabaõhuetendusena läbi.

Kirikus on oivaline akustika kuni 11 sekundit vältava kajaga, esinejatele on see tõsine väljakutse ning pakub kuulajatele kordumatuid elamusi. 

Valge Daam

Augusti täiskuuöödel ilmub ristimiskabeli aknale naise kujutis- Valge Daam. 

Elanud kord kooripoiss ja eesti soost noor neiu, kes teineteisesse armunud. Naistel oli rangelt keelatud üle linnuse läve astuda, karistus oli surm. 

Noored armunud ei suutnud teineteisest aga lahus olla ja noor mees tõi oma armastatu kooripoisirõivastes lossi. Tõe selgudes said nii noormees kui neiu karistada - neiu müüriti elusana kabeliseina, kooripoiss aga visati vangikongi nälgima. 

Igal aastal augusti täiskuuöödel tuleb Valge Daam kabeliaknale oma armastatule igavest armastust kinnitama.