Industrial Heritage

Turismiprojekti Idustrial Heritage (originaalnimi Revival of Industrial heritage for tourism development, eesti keeles "Tööstuspärandi taaselustamine turismi arendamiseks") raames arendatakse välja tööstuspärandil põhinev turismimarsruut.

Projekti raames korrastatakse ja/või arendatakse turismiobjektideks erinevad veskid, tootmishooned, tuletornid, raudteeobjektid ja veetornid Eestis ja Lätis. Lääne-Eestist arendatakse/korrastatakse kokku 7 tööstuspärandi objekti: Kübassaare Tuletorn ja Lümanda Lubjapark Saaremaal, Tootsi Turbavabrik Pärnumaal, Haapsalu Raudtee- ja Sidemuuseum ning Risti Veetorn Läänemaal, Tahkuna ja Ristna Tuletornid Hiiumaal. Samuti kaasatakse turundus- ja arendustegevustesse teisi olemasolevaid tööstuspärandi turismiobjekte.

Projekti regionaalsed partnerid on Lääne-Eesti Turism, Lõuna-Eesti Turism, Kurzeme regioon (Läti), Riia regioon (Läti) ja Vidzeme regioon (Läti), kes viivad ellu ühised turundus- ja arendustegevused.

Projekti partnerid Eestis objektide korrastamisel on: AS Limex, MTÜ Eesti Turbamuuseum, SA Haapsalu ja Läänemaa muuseumid, Lääne-Nigula Vallavalitsus, Hiiu Vallavalitsus ja Eesti Tuletornide Selts, Sõrve tuletorn,  Alatskivi Looduskeskus, Räpina Paberivabrik, Hellenurme veskimuuseum, Lahmuse Vesiveski, Leevaku hüdroelektrijaam.

Projektipartnerid Lätis objektide korrastamisel on: Jaunpils vesiveski, Rideli vesiveski, Aizpute veetorn, Birini veetorn, Zilaiskalns veetorn, Oviši tuletorn, Airites raudteejaam, Baloži turbaraudtee, Gulbene-Aluksne raudteejaam, Limbaži villa- ja tekstiilivabrik, Koni veski, Ligatne Paberivabrik, Kuldiga Tööstustorn, Pace villavabrik.

Projekti kestus: 01.05.2017 - 30.04.2019.

Projekt on rahastatud Interreg Eesti-Läti programmist. Projekti kogumaksumus on 1 431 135.40€, millest ERDF toetus 971 665.09€. Lääne-Eesti Turismi projektitegevuste eelarve on 82 208€.

Jälgi meie tegevusi ja uudiseid Facebookis

Projekti, tööstuspärandi ja tööstuspärandi objektide uudiseid saab jälgida facebook lehel www.facebook.com/industrialheritagefortourism.

Projektipartnerite kohtumine 4-5.10.2017 Lääne-Eestis

4-5.10.2017 toimus projektipartnerite, Task Force Team ja Steering Committee kohtumised ja temaatiline seminar Lääne-Eestis, Saaremaal.

4. oktoobril kohtusid projektipartnerid Lümanda lubjapargis ning tõsteti kompetentsi temaatilisel seminaril. Oma teadmisi ja kogemusi jagasid Priit Penu lubjapargi arendamisest ja Sille Roomets teenuste disainimisest tööstuspärandi objektidel. Külastati Kuressaare endist elektrijaama, kus nüüd tegusteb Pöide pruulikoda, kes jagas oma kogemusi tööstuspärandiobjekti arendamisest.

5. oktoobril toimus Steering Committee koosolek Kuressaares ning koduteel tutvuti ka Angla tuulikutemäel asuvate veskite ja dolomiidi töötlemise ajalooga.

Tööstuspärandi visuaalid

Valminud on projekti visuaalid, kajastamaks tööstuspärandi teemat ja objekte. Projekti raames valmivates turundusmaterjalides kasutatakse nii üldist logo kui temaatilisi logosid kujutamaks veskeid, tuletorne, raudteepärandit, endisi tehaseid ja veetorne.

PDF Logoraamatu leiad siit.

Regionaalne tootearenduse töötuba

21-22.03.2018 toimus Haapsalus projekti raames regionaalne tootearenduse töötuba. 

Workshopi käigus arutleti ja tehti läbi teenusedisaini protsess tööstuspärandi tootest lähtuvalt sh disainiti koostöös üksteise tooteid ning tehti edasisi plaane, kuidas edasi minna, mida-kuidas veel vaja teha-soetada-arendada-turundada.

Osalejad olid Lääne-Eesti tööstuspärandi objektid (veskid, tuletornid, vanad tehased, raudteepärandi objektid, veetornid jt), teemaga seotud muuseumid ja huvitatud turismiorganisatsioonid.

Workshopi viis läbi BDA Consulting OÜ teenusedisainer Ülle Puustusmaa.

Projektipartnerite kohtumine 10-11.04.2018 Vidzeme regioonis, Lätis

10-11.04.2018 toimus projektipartnerite, Task Force Team ja Steering Committee kohtumised ja temaatiline seminar Vidzeme regioonis, Lätis.

10. aprillil kohtusid projektipartnerid Koni veskis ning tõsteti kompetentsi temaatilisel seminaril. Oma teadmisi ja kogemusi jagasid võõrustajad Koni veski arendamisest ja Andris Klepers tootearendusest tööstuspärandi objektidel. Külastati Ruhja ajaloolist jäätisetehast ning Bille veski külalistemaja, kes jagasid oma kogemusi tööstuspärandiobjekti arendamisest.

11. aprillil toimus Steering Committee koosolek Billes ning tutvuti ka projektipartneritest Gulbene-Aluksne kitsarööpmelise raudtee objektide ja ajalooga.

Tööstuspärandi videoklippide ja 360-kraadi fotode tegemine algab

Käesoleva aasta juunis sõlmiti leping Firma Phyconiga, kes loob temaatilised videod ja 360-kraadised virtuaaltuuride fotod tööstuspärandi objektidest  - raudteepärand, tuletornid, veetornid, endised tehased ja veskid. Phycon on Itaalia ettevõte, ekspertide Rosalia Le Calze (video) ja Vittorio Ghelfi (360-kraadised fotod ja virtuaalsed tuurid) varasemate töödega saab tutvuda linkidel:

Rosalia Le Calze:
https://www.youtube.com/watch?v=aC684NJRbgI&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=kFDTPXEs1Vo 

Vittorio Ghelfi:

http://www.ghelfi360.com/2016/martini%26rossi/index.html  
www.ghelfi360.com/2016/TenutadiFiore/

Projektipartnerite kohtumine 21-23.08 Lõuna-Eestis

21-23. augustil 2018 toimus projektipartnerite, Task Force Team ja Steering Committee kohtumised ja temaatiline seminar Lõuna-Eestis. 

21. augustil arutas regiooni esindajatest koosnev Task Force Team projekti tegevusi Tartus.

22. augustil kohtusid projektipartnerid Hellenurme veskis ning koguti teadmisi temaatilisel seminaril. Oma teadmisi ja kogemusi jagasid Mae Juske veskipärandi arendamisest, Liina Pulges teemal ürituste korraldamine ja üritusturundus tööstuspärandi objektidel ning Ülle Jukk tõi näiteid Avatud Talude ja kohvikute päeva korraldamisest, mille ideid ja nippe saab kasutada ka tööstuspärandi avatud uste nädalavahetustel. Külastati Tartu Aparaaditehasekompleksi, mis on tööstuspärandiobjektina arenenud omanäoliseks disaini-kultuuri ja maisteelamuste keskuseks.

23. augustil toimus Steering Committee koosolek Räpinas. Tutvuti ka projektipartnerite Leevaku hüdroelektrijaama ja Räpina paberivabriku arendustegevustega.

Avatud ajaloolised tööstuspärlid 2018!

Viiel järjestikkusel nädalavahetusel 2018. aasta sügisel septembris ja oktoobris on vaheldumisi Lätis ja Eestis avatud ajaloolised tööstuspärlid, millest paljud on muidu külastajatele suletud. Külastajad on oodatud vee- ja tuletornidesse, raudteejaamadesse, veskitesse ning vabrikutesse.

Lääne-Eesti nädal toimub reedest laupäevani (21.-23.09), aga Hiiumaa toidu- ja kunstinädal algab juba esmaspäevast, 17. septembrist 2018. Hiiumaal ootavad külalisi Kõpu, Tahkuna ja Ristna tuletornid, Hiiu Vill, Kärdla Pikk Maja. Saaremaal avavad külastajatele oma uksed Angla tuulikud, Lümanda lubjapark, Sõrve tuletorn ja Eemu veski. Läänemaal Risti veetorn ning Haapsalu raudteemuuseum. Pärnumaal Tootsi turbamuuseum ja Lavassaare muuseumraudtee.

Täpse ajakava leiab SIIT. Tööstuspärandi objektide kaardi leiab PDF SIIT.

Avatud ajalooliste tööstuspärlite nädalavahetused 2018 Eestis ja Lätis:
14.-16. sept Vidzeme regioon (Läti)
21.-23. sept Lääne-Eesti 
28.-30. sept Riia regioon (Läti)
5.-7. okt Lõuna-Eesti 
13.-15. okt Kurzeme (Läti)

"Käesolev koduleht kajastab autorite vaateid. Programmi Korraldusasutus ei ole vastutav informatsiooni kasutamise eest"
“This publication reflects the views of the author. The managing authority of the programme is not liable for how this information may be used.”